Kolapsový stav

Jedná se o stav, kdy postižený ztratí na krátkou dobu vědomí a omdlí. Kolaps je způsoben nedostatečným prokrvením mozkové tkáně, která na to reaguje „vypnutím“ organismu – kolapsem. Po obnově dostatečného prokrvení mozku se vědomí opět obnoví. Jedná se většinou o velice krátkou dobu, ale i ta dokáže zachránce – laika, uvést do značného stresu. U většiny lidí postižených kolapsem dochází k obnově vědomí již během telefonátu zachránce na linku 155.

Příčiny kolapsu
Vazovagální kolaps  vzniká při podráždění vagového reflexu při – vyčerpání, bolesti, horku, masáži
Ortostatický kolaps  vzniká při rychlé změně polohy nebo naopak při dlouhém stání na jednom místě – klasický kolaps u starších lidí po rychlém vstávání z postele
Mikční kolaps  kolaps vznikající po vymočení, kdy vyprázdněný močový měchýř uvolní, do té doby utlačovanou pánevní část břišní aorty, a poklesne prokrvení mozku, díky čemuž postižený zkolabuje (horší následky tohoto kolapsu můžou nastat u mužů, protože u močení málokdy sedí j)
Syndrom karotického sinu  podráždění cév zásobujících mozek – holením, stisknutím, rychlým nebo dlouhodobým otočením hlavy – kdy se přechodně zúží průsvit cévy a ta nedostatečně prokrvuje mozek

Dalšími příčinami kolapsů mohou být například reflexní kolapsy, epileptické záchvaty nebo srdeční arytmie

Příznaky  bledost, nevolnost, pocení, pomalý puls, nízký tlak, poruchy sluchu, zraku, ztráta vědomí, náhlý pád

První pomoc

postižený si ve většině případů paradoxně zahájí první pomoc již sám, a to když se při kolapsu „poroučí“ k zemi, protože ve vodorovné poloze se lépe obnoví průtok mozkovou tkání a nemocný se probírá většinou po několika vteřinách až minutách. Důležité je teď nechat je chvilku ležet, protože při opětovném postavení – což je instinkt všech zachránců zvedat všechny nemocné, kteří upadnou do bezvědomí, aby neleželi na zemi, neb je to nedůstojné – hrozí opět zkolabování nemocného, při nejasné příčině kolapsu by měl být postižený vyšetřen v nemocničním zařízení k vyloučení srdeční arytmie, nebo vzniklé epilepsie, důležité je podrobně zjistit všechny okolnosti kolapsu – jak dlouho bezvědomí trvalo, měl postižený křeče apod., zavolat na linku 155.