Jedná se o stav, kdy postižený ztratí na krátkou dobu vědomí a omdlí. Kolaps je způsoben nedostatečným prokrvením mozkové tkáně, která na to reaguje „vypnutím“ organismu – kolapsem. Po obnově dostatečného prokrvení mozku se vědomí opět obnoví. Jedná se většinou o velice krátkou dobu, ale i ta dokáže zachránce – laika, uvést do značného stresu. U většiny lidí postižených kolapsem dochází k obnově vědomí již během telefonátu zachránce na linku 155.
Příčiny kolapsu
Vazovagální kolaps – vzniká při podráždění vagového reflexu při – vyčerpání, bolesti, horku, masáži
Ortostatický kolaps – vzniká při rychlé změně polohy nebo naopak při dlouhém stání na jednom místě – klasický kolaps u starších lidí po rychlém vstávání z postele
Mikční kolaps – kolaps vznikající po vymočení, kdy vyprázdněný močový měchýř uvolní, do té doby utlačovanou pánevní část břišní aorty, a poklesne prokrvení mozku, díky čemuž postižený zkolabuje (horší následky tohoto kolapsu můžou nastat u mužů, protože u močení málokdy sedí j)
Syndrom karotického sinu – podráždění cév zásobujících mozek – holením, stisknutím, rychlým nebo dlouhodobým otočením hlavy – kdy se přechodně zúží průsvit cévy a ta nedostatečně prokrvuje mozek
Dalšími příčinami kolapsů mohou být například reflexní kolapsy, epileptické záchvaty nebo srdeční arytmie
Příznaky – bledost, nevolnost, pocení, pomalý puls, nízký tlak, poruchy sluchu, zraku, ztráta vědomí, náhlý pád
První pomoc
postižený si ve většině případů paradoxně zahájí první pomoc již sám, a to když se při kolapsu „poroučí“ k zemi, protože ve vodorovné poloze se lépe obnoví průtok mozkovou tkání a nemocný se probírá většinou po několika vteřinách až minutách. Důležité je teď nechat je chvilku ležet, protože při opětovném postavení – což je instinkt všech zachránců zvedat všechny nemocné, kteří upadnou do bezvědomí, aby neleželi na zemi, neb je to nedůstojné – hrozí opět zkolabování nemocného, při nejasné příčině kolapsu by měl být postižený vyšetřen v nemocničním zařízení k vyloučení srdeční arytmie, nebo vzniklé epilepsie, důležité je podrobně zjistit všechny okolnosti kolapsu – jak dlouho bezvědomí trvalo, měl postižený křeče apod., zavolat na linku 155.